>ליבבתיני
מידע נוסף
שנה:
2009
דאנאקוד:
45-001921
עמודים:
270
שפה:
משקל:
900 גר'
כריכה:
כריכה רכה

ליבבתיני

מחברות אוהבים מימי הביניים

תקציר
בליבבתני מכונסים עשרה סיפורי אהבה עבריים בנוסח דקמרון, הכתובים על דרך המקאמה הערבית, סיפור מחורז המנומר בשירים. במרכזו עמודת דמות האנטי גיבור, נווד זקן שעורמתו ושנינותו עושים אותו לגיבור בכל מקום ומקום שהוא מזדמן בו. וזה קורה לא פחות מחמישים פעם בספר מקאמות שבו לכל סיפור גדול בהומור מוקדש פרק בעלילותיו המתמשעות של הגיבור.

כיצד הופך גיבור כזה למאהב? כאשר את מקומו של הזקן הנודד תופס צעיר זר ובלתי מוכר המופיע במקום חדש וכובש את ליבה של בת המלך, ואחר כך גם את הממלכה כולה. גם אופייה ההומוריסטי של המקאמה נראה לכאורה לא הולם את עומק הרגשות של סיפור האהבה, אך כאן נכנסים לתמונה מוטיבים מעולמה של האהבה האפלטונית. לסיפורים המשעשעים האלה יש לעיתים ממד עומק נוסף שבו הגיבור מתאהב בימימה הלא היא תורתנו התמימה.

מלבד יסודות אלה משוקעים בסיפורים יסודות מסיפורי רומנס נוצריים בנוסח אבירי השולחן העגול. בדרך זו מתקבלים שעשועיו וכתבי האהבה השנונים של הגיבור ברצינות תהומית על ידי נזירה צנועה, ואף מביאים למותה הטראגי. הגבר המפתה אמנם יוצא מנצח בהתערבות שהתערב על יכולתו להפיל את האישה בפח, אבל מפסיד תוך כדי כך את מעמדו כגיבור הסיפור לטובת שותפתו הרגישה, היא היא הגיבורה האמיתית של סיפור אהבה אחר. המחזר הוא גבר זקן שאבד עליו כלח, ואביה של הגיבורה הצעירה כופה עליה את הנישואין על אף התנגדותה הנמרצת. עונשו של האשמאי הזקן אינו מאחר לבוא.

מעבר לכל הזרמים וההשפעות, רגשות האהבה הכנה, שלא נשתנו מאז ימי הביניים ועד ימינו אנו, ממשיכים לפעפע בסיפורים אלה המושכים כל לב.

המחבר, יוסף יהלום, הוא מן האוהבים הגדולים של שירת ימי הביניים ושל הסיפור המחורז. עניינו העיקרי הוא במגעים של ספרותינו עם ספרויות הסביבה למן ראשית התקופה הביזנטית (פיוט ומציאות בשלהי הזמן העתיק, הקיבוץ המאוחד, תל אביב 1999) ועד סף הזמן החדש (מנגינות תורכיות - המנונות עבריים: הרפתקה בין תרבותית מן המאה השש-עשרה, האקדמיה ההונגרית, בודפשט 1995).