מבצע אביב! מבחר גדול של ספרים בהנחות גדולות כעת באזור המבצעים.
>ספרי השנים
מידע נוסף
בשיתוף:
  • מוסד ביאליק
שנה:
2010
דאנאקוד:
45-002141
ISBN:
978-965540-126-4
עמודים:
368
שפה:
משקל:
800 גר'
כריכה:
קשה

ספרי השנים

תרגום:
תקציר

ספרי-השנים, ה"אנאלים", הוא אחד מחיבוריו החשובים ביותר של ההיסטוריון הרומי הדגול קורנליוס טאקיטוס (117-56 לסה"נ). חיבור זה הכיל כמשוער שישה-עשר ספרים, שכמה מהם הגיעו לידינו בכתבי יד החסרים חלקים מסוימים, ואחרים לא נשמרו כלל. הם פותחים ב"מותו של אוגוסטוס שהיה לאֵל" (ab excessu divi Augusti) ב-14 לסה"נ ונפרשת בהם יריעה נרחבת של תולדות רומא עד לימי נירון קיסר במחצית השנייה של המאה הראשונה ועד בכלל. טאקיטוס מתגלה בהם כמשקיף ביקורתי וחד עין על רומא בימי הקיסרים, החושף את הניגוד שבין הדברים כהווייתם לבין הדברים כמו שהם נראים לעין ואינו נותן אמון במילים, במחוות ובצורות הנאות שבאמצעותן מחפים האנשים, ובמיוחד השליטים, על כוונותיהם האמיתיות. גדוּלתו כהיסטוריון מקורה בשילוב בין ראייתו הפיוטית לבין תבונתו המדינית. התיאור הדרמטי של המאורעות והירידה למשמעותם הפוליטית והמוסרית הם המַקנים לכתיבתו את טעמה המיוחד; אם נוסיף לכך מבנה קוהרנטי ומחושב היטב וכושר ביטוי מלוטש, נבין מדוע כה עז רושמהּ של ההיסטוריה שמַתווה טאקיטוס ומדוע הופכת הקריאה בכתביו לחוויה כה מעשירה.

התרגום נעשה בידי שרה דבורצקי, ועבורו זכתה המתרגמת בפרס טשרניחובסקי לתרגומי מופת, תשכ"ו. המבוא המקיף נכתב בידי פרופ' חיים וירשוּבּסקי וההערות והביאורים הם של פרופ' עקיבא גלבוע.

כרך זה, המוקדש כולו לספרי-השנים, והכרך דברי-הימים, חיי אגריקולא, גרמניה ושיחה על הנואמים, מכילים יחדיו את תרגומם לעברית של כל כתבי טאקיטוס.

  • ספר מודפס
    $35
    $39
הנחת אתר ספר מודפס
$39 $35
הוספה לסל