מבצע אביב! מבחר גדול של ספרים בהנחות גדולות כעת באזור המבצעים.
>שיח לוחמים
מידע נוסף
שנה:
2018
דאנאקוד:
45-050006
ISBN:
978-965-540-782-2
עמודים:
380
שפה:
מהדורה:
מחודשת ומורחבת במלאת 70 למדינת ישראל
משקל:
762 גר'
כריכה:
רכה

שיח לוחמים

פרקי הקשבה והתבוננות

תקציר

זוהי המהדורה השישית של שיח לוחמים, והמהדורה הראשונה המורחבת. המהדורה הראשונה ראתה אור באוקטובר 1967 (בהוצאת קבוצת חברים צעירים מהתנועה הקיבוצית). מהדורה זו כוללת לראשונה שיחות שצונזרו מן המהדורות הראשונות.

יריב בן-אהרן, רישום עיקרי דברים לקראת תכנית טלביזיה "מוסף המוספים" לערב ראש השנה תשנ”ד על שיח לוחמים 1993-1967 (בעקבות הסכם ישראל-אש”ף – הסכם אוסלו).

– הקובץ ביטוי של ספרות מחאה. כנגד "אלבומי הנצחון". כנגד שיכרון הגבהים שאחרי המלחמה.

– העטיפה כמלבוש שקים. שילוב של שק יוטה שבו ארזו פעם חיטה ותפוחי-אדמה עם שק של תענית, בצבעי אדמה ואפר.

– הספר הִנו כמין טקס. תהליך היטהרות שלא היה שונה במהותו ממסדר שערכתי בפלוגתי (בגולן – בתום הקרבות), שבו עָרַמנו ושרפנו את השלל שאנשים לקחו.

– לא רק היטהרות נפשית. הדם השפוך מטמא את הארץ. בטקס הזה ביקשנו לטהר את הארץ, את האדמה ולהפכה למחוז תקוה.

– “יורים ובוכים” אמרו על המשתתפים ובני דורם. אבל כל מי שירה בהם וירו הם בו, שראה צלם אדם שפוך, מרוסק, שרוף – מבין חבריו ומבין אויביו – חש גם בדמעה המתאדה בתוך עשן המערכה. אשרי היורים שלא יבשה דמעתם.

מי יודע דרך הרוח, מי יודע דרך ההיסטוריה. ייחודו של הקובץ "פרקי הקשבה והתבוננות" שתבע התבוננות פנימית בתבוסה האנושית הכרוכה בכל מלחמה. גם בזו הצודקת.

תחושת הצדק במלחמת הישרדות מצטרפת לחוסר השחר שבשליטה בעם אחר, מה שהיה אינטואיציה עמוקה כבר הכיל בתוכו את הנוסחה המדינית אליה הגיעו דור שלם יותר מאוחר, ובאיזה מחיר אנושי, ובאיזה ביזבוז והתשה של משאבים נפשיים ופיזיים.

  • ספר מודפס
    $30
    $33
הנחת אתר ספר מודפס
$33 $30
הוספה לסל