45 ₪
>חקירות פילוסופיות
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
1994
דאנאקוד:
45-321040
ISBN:
965-223-883-6
עמודים:
204
שפה:
משקל:
350 גר'
כריכה:
רכה
תקציר

החיבור 'חקירות פילוסופיות' הוא יצירתו המרכזית של לודוויג ויטגנשטיין, גדול הפילוסופים של המאה העשרים ומחשובי ההוגים של כל הזמנים. מפילוסוף של פילוסופים הפך ויטגנשטיין בשנים האחרונות לגיבור תרבות רב השפעה במערב ולמקור השראה לרבים שיש להם עניין ברעיונות ובהישגים של רוח האדם בשיאה.
את הספר תרגמה פרופ' עדנה אולמן-מרגלית מן המהדורה הגרמנית התקנית, שזכתה במרוצת השנים להתקבל כטקסט 'קנוני'. המתרגמת הקדימה מבוא עיוני הדן במבנה הספר ובתכניו. זוהי מסה המסרטטת את קווי המתאר הרעיוניים של הספר ומהווה מעין מבוא פרשני תמציתי לפילוסופיה של ויטגנשטיין.

"להלן אני מפרסם מחשבות, משקעים של חקירות פילוסופיות. הן נוגעות לנושאים רבים: מושגי המשמעות, ההבנה, המשפט, הלוגיקה, יסודות המתימטיקה, מצבי התודעה ודברים אחרים. את המחשבות הללו כולן כתבתי כהערות, כפסקות קצרות – נוכחתי שהמיטב שביכולתי לכתוב יישאר תמיד רק בגדר הערות פילוסופיות. החקירה הפילוסופית מאלצת אותנו לנסוע דרך שדה מחשבות רחב, שתי וערב, לכל הכיוונים. ההערות הפילוסופיות שבספר הזה הן כביכול אוסף של מתווי נוף, אשר נוצרו בשעת מסעות ארוכים וסבוכים אלה. – אין בחפצי, באמצעות חיבורי, לחסוך מן האחרים את החשיבה. אלא, ככל האפשר, לעורר מישהו למחשבות משלו."
מתוך פתח דבר.


הקדימה מבוא: עדנה אולמן-מרגלית.

ביקורות ועוד

הארץ, אבנר שפירא, אפריל 2011

הארץ מאת: אורי הולנדר אפריל 2007

"חקירותיו העזות של ויטגנשטיין הן לא לפילוסופים או לתלמידי פילוסופיה בלבד. לכל אורך הקריאה ליוותה אותי התחושה שגם אדם פשוט, עם הצטברות מסוימת של ניסיון חיים ותובנות הנובעות מניסיון חיים, יכול להתחבר אל הספר הזה חיבור עז." אמנון נבות מעריב