הנחות גדולות על מבחר ספרים החל מ - 35 ₪ - לתצוגת הספרים המשתתפים במבצעי האתר לחצו על "מבצעים"
>השד שיצא מן הבקבוק
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2013
דאנאקוד:
45-005500
ISBN:
978-965-493-734-4
עמודים:
400
שפה:

השד שיצא מן הבקבוק

הנקה אימהית, העדרה ותחליפיה באמנות הצרפתית של המאה ה-19

תקציר

ההנקה נתפסה מאז ומעולם כפעולה טבעית ואינסטינקטיבית, שהבטיחה את הישרדותו של הגזע האנושי לאורך הדורות. ואולם דרך ההנקה, תדירותה והחשיבות שייחסו לה, קשורות למגמות תרבותיות משתנות, כעולה מייצוגים חזותיים של ההנקה המעידים על קשרי גומלין בינה לבין אידאולוגיות חברתיות, דתיות וכלכליות.

בעשורים האחרונים ניכרת בעולם המערבי מעין 'מַאניה' בנוגע להנקה ולחשיבותה. בספר השָׁד שיצא מן הבקבוק מתחקה המחברת אחר המקורות הרעיוניים של עידוד ההנקה האימהית בחברה המערבית המודרנית, זאת באמצעות סקירה של  ייצוגי ההנקה במאות יצירות שנוצרו בצרפת בתקופה שבין המהפכה הצרפתית למלחמת העולם הראשונה. בעזרת מקורות חזותיים וטקסטואליים מגוונים, פורשת גל ונטורה את הגורמים ההיסטוריים, הפוליטיים, הדתיים והכלכליים שהשפיעו על ייצוגי ההנקה ותחליפיה באמנות הצרפתית. היא מאירה את הלכי הרוח המשתנים במאה התשע עשרה בצרפת בנוגע להנקה האימהית, שהשפעתם ניכרת גם בהאדרת ההנקה בעולם המערבי בימינו אנו.

ביקורות ועוד

"ד"ר גל ונטורה, הסטוריונית לאמנות ומחברת הספר "השד שיצא מן הבקבוק: הנקה ותחליפיה באמנות הצרפתית במאה ה-19" שיצא בהוצאת מאגנס, על השינויים בגישה התרבותית חברתית להנקה ועל טרור ההנקה המופעל על נשים ככלי שליטה והגדרה של התפקיד העיקרי של נשים כאמהות." 
-רדיו כל השלום, ראיון עם המחברת (דקה 15:20), מאת: תמי מולד חיו, פברואר 2014

סרטון על הספר, מאת: יובל אלבשן, ינואר 2014 

"קשה להקיף את כל העושר שהספר הזה משופע בו. ונטורה יודעת את אשר היא כותבת וחשוב יותר היא מצליחה להנגיש את הידע הזה גם להדיוטות שבינינו. גם האופן שבו ערוך הספר מפתה: ביצירות שמתארות לכאורה רגעים פרטיים שנכלאו לנצח נחשפים הכוחות החברתיים האדירים. באופן זה חושפת ונטורה את הממד הסמוי מאחורי האדרת ההנקה האימהית." - הארץ, מאת: יובל אלבשן, ינואר 2014

ישראל היום, השד יוצא מן הבקבוק, יניב משיח, נובמבר 2016 

הנחת אתר ספר אלקטרוני
$39 $25
הוספה לסל