הנחות גדולות על מבחר ספרים החל מ - 35 ₪ - לתצוגת הספרים המשתתפים במבצעי האתר לחצו על "מבצעים"
בהנחה
>בין התנחלות לגלות
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2016
דאנאקוד:
45-101132
ISBN:
978-965-493-880-8
עמודים:
596
שפה:
משקל:
1100 גר'
כריכה:
רכה

בין התנחלות לגלות

לחקר העריכה של נביאים ראשונים

מאת:
תקציר

אימתי נכתבו ספרי נביאים ראשונים? מי כתבו אותם? מי הם העורכים שהפכו את הכתובים לחיבור גדול המתאר ברצף את תולדות עם ישראל בארצו, מכיבושה של ארץ כנען ועד חורבן בית המקדש וגלות בבל? שאלות  אלה עומדות במרכז הדיון בספר.

שם הספר, בין התנחלות לגלות, מבטא את רצף המאורעות המתואר לאורך ספרי נביאים ראשונים. הספר דן בסוגיה האם המאורעות מתארים כישלון ידוע מראש, שרצף הכתובים מוליך אליו, או שמא קדמו לחורבן תקופות יפות ושלוות שהפיחו תקוות בלב העם ושאיפות ראליות לייסד ממלכה בת קיימא, החיה על אדמתה ועובדת את אלוהיה?

המחקר מוכיח שספרי נביאים ראשונים נכתבו בידי סופרים אחדים בתקופות שונות, חלקן זוהרות וחלקן חשוכות. ואילו הרושם של חיבור רציף המוביל אל החורבן הוא תוצאה של מספר מצומצם של פרשיות או פסוקים בודדים שנוספו לאחר החורבן, במספר צמתים, לאורך ספרי נביאים ראשונים במטרה למצוא הסבר לחורבן הנורא.

ביקורות ועוד

"הספר בנוי בגישה דידקטית למופת, והמחבר מרבה לציין את המעברים הדידקטיים מעניין לעניין, כדי לשתף את הקורא בדרך חשיבתו" ציון, מאת: יאיר הופמן 2017

 "צודק חיות בטענתו ש"כוחו של המחקר הזה בהיקפו" (עמ' 494) ומשום צניעותו הוא אינו מציין שכוחו של המחקר הזה גם בהיותו מחקר ספרותי-ביקורתי שיטתי למופת. הספר עשיר בניתוחים מפורטים ויסודיים, שנועדו לאנשי מקצוע חוקרים וסטודנטים שעוסקים או מתעניינים בהיסטוריוגרפיה המקראית בכלל ובהיסטוריה הדויטרונומיסטית בפרט [...]" - Hebrew Higher Education, מאת יאירה עמית, אפריל 2018

קול ישראל, רשת א' ארץ הצבי מאת: בני עורי, ראיון עם מחבר הספר נח חיות, ספטמבר 2016

בלוג מאת ד"ר לאה מזור, אוגוסט 2016

סגולה, דצמבר 2016