חודש הספר הגיע! עכשיו באתר מבצע 1+1 ומבצעים נוספים, מאות ספרים מעניינים מחכים לכם באזור המבצעים
1+1
>בין ירושלים למכה
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2019
דאנאקוד:
45-441003
ISBN:
978-965-7008-49-2
עמודים:
328
שפה:
משקל:
500 גר'
כריכה:
רכה

בין ירושלים למכה

קדושה וגאולה בקוראן ובמסורת האסלאם

תקציר

ספר זה מאיר באור חדש את תולדות מעמדה של ירושלים באסלאם הקדום. קדושת העיר ניכרת כבר בקוראן המתאר כיצד האל הסיע את הנביא מוחמד בחזון הלילה מן "המסגד הקדוש" (אלמַסְגִ'ד אלחַראם) אשר במֶכּה אל "המסגד הקיצון", הלא הוא אלמַסְגִ'ד אלאַקְצַא, כלומר הר הבית בירושלים. במסעו הלילי אל מקום המקדש שחרב סימן מוחמד ליהודים בני דורו את מסלול הגאולה שכבר משה הוליך בו את בני ישראל אל ארצם המובטחת. חזון הגאולה שהקוראן פורס מעוגן בדריכות המשיחית שנוצרה באזור כולו בעקבות מאבק האיתנים המתמשך בין שתי האימפריות האדירות, ביזנטיון ופרס. מנגד מצטיירת בקוראן גם קדושתן של מֶכּה והכעבה. ספר זה מראה כיצד הקוראן מטפח את קדושתן הקדם-אסלאמית סביב דמותם של אברהם וישמעאל.

התנודה בין קדושת ירושלים לקדושת מֶכּה מתרחשת בקוראן על רקע התפניות שחלו ביחסים שבין מוחמד והיהודים בערב. עם בוא ראשוני המוסלמים לארץ ישראל לאחר מות מוחמד התחדשה בתודעתם קדושתו הקוראנית של אלמַסְגִ'ד אלאַקְצַא, וספר זה מציג היבטים מרכזיים במרכיבי קדושתה המתעצמת של ירושלים ושל אלשאם (סוריה וארץ ישראל) בכלל. כמו בקוראן, גם לאחר מות מוחמד המשיכה מֶכּה להיאבק על שימור קדושתה במדינה האסלאמית. היבטים מרכזיים במאבק זה משתקפים במסורות שבהן תבניות קדושה נודדות מירושלים למֶכּה ואשר גם בהן עוסק ספר זה.

ביקורות ועוד

הארץ, המקום המעולה ביותר לחיות ולהיקבר בו מאת: שועי רז, דצמבר 2023
פרא אדם חושב, "ציר-העולם ונרו", מאת: שועי רז, ינואר 2021
מקור ראשון - שבת, המלצה, מאת: נחם אילן, יוני 2020
מקור ראשון - שבת, "חדשים - בין ירושלים למכה", מרץ 2020
"ספרו של רובין הוא תרומה איכותית למי שרוצה להכיר את מעמדה של ירושלים באסלאם, להבין מה מקומה של מכה באסלאם, להתוודע לתהליכי עומק של עיצוב מסורות ולדרכים המפותלות שבהן הן מתגבשות ומשתנות. ולא פחות חשוב מכל אלה, אורי רובין מוכיח שמחקר יכול להיות מלומד ויסודי ובה בעת נגיש, ידידותי לקורא ומהנה."מקור ראשון, "אל קודס", מאת: נחם אילן, מרץ 2020