49 ש"ח בלבד
>בציפורני הרייך השלישי
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2014
דאנאקוד:
45-531011
ISBN:
978-965-493-737-5
עמודים:
1060
שפה:
משקל:
1500 גר'
כריכה:
קשה

בציפורני הרייך השלישי

יומנו של וילי כהן 1941-1933

מאת:
בעריכת:
תקציר

יומנו של ההיסטוריון ד"ר וילי כהן מן השנים 1933—1941, שהוסתר בברלין על ידי קרובי משפחה, הוא מסמך רחב יריעה בהיקפו ובעומק תיאוריו. היומן נכתב מתוך גישה סובייקטיבית, אך גם מתוך ראייה של היסטוריון איש מקצוע. כהן תאר את ההלם הראשוני עם עליית הנאצים לשלטון, את האכזבה העמוקה מהתנפצותם של ערכים הומניסטיים ודמוקרטיים שהאמין בהם ואשר קרסו לנגד עיניו ואת המעבר של אנשים ממכריו אל 'הצד השני'. מציאות זו יצרה אצלו קונפליקט מתמשך עם הפטריוטיזם הגרמני שהיה חלק מאישיותו והועצם בעת שרותו הצבאי במלחמת העולם הראשונה.

לתיעוד החיים הפנימיים בקהילה היהודית מוקדש מקום נרחב ביומן: המאמצים והפעולות להתמודדות עם השבר הכלכלי כתוצאה ממדיניות השלטון הנאצי;הוויכוח הקשה בין האורתודוקסים לליברלים, בין ציונים ללא-ציונים בעניין יעדי חינוך הדור הצעיר; הרנסנס התרבותי שהתרחש ביהדות גרמניה בשנים הראשונות לשלטון הנאצי, שכהן היה שותף לו בהרצאות שנשא בעירו ובקהילות רבות אחרות בתחומים של היסטוריה יהודית וציונות. טבעת החנק שהתהדקה סביב הציבור היהודי אחרי פוגרום נובמבר 1938 ('ליל הבדולח'), הבידוד שהיה פוגעני אף יותר מהקושי הכלכלי הקיומי, היחסים בין יהודים ולא יהודים בעתות משבר אלה, התקווה כי יש עדיין בעם הגרמני כוחות חיוביים שיתגברו על הרֶשע, והמאמצים הנואשים לצאת מגרמניה לארץ ישראל – באים לכלל ביטוי ייחודי ביומן.
ביקורות ועוד

סגולה - מגזין ישראלי להיסטוריה, "ההיסטוריה לכדה את ההיסטוריון", מאת: שלמה לוטן, נובמבר 2021
ציון, מאת: אהובה ליברלס נוימן, מאי 2014   
"... זה סיפור חיים רב עוצמה של יהודי גרמני, שנותן אפשרות לנסות ולהבין דרכו את עולמה המיוחד של היהדות הגרמנית ואת השבר הגדול שעבר עליה בשנות חיסולה."

הארץ, מאת: פרופ' דניאל בלטמן, אוקטובר 2014

"הערך של יומנים ומכתבים כאלו כמסמך משפחתי אינו ניתן לתיאור, אך מעבר לכך אפשר לראות בו תיעוד מרתק של החיים היהודיים תחת שלטון הנאצים..."
שבוע הספר, גדי איידלהט, ינואר 2015