עכשיו בהנחה
>לביקורת הכלכלה המדינית
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2022
דאנאקוד:
45-491067
ISBN:
978-965-7808-06-1
עמודים:
92
שפה:
משקל:
200 גר'
כריכה:
רכה

לביקורת הכלכלה המדינית

מבוא והקדמה

מאת:
תקציר

מקובל לטעון כי המרקסיזם הוא פילוסופיה, אך קרל מרקס הפסיק לכתוב חיבורים פילוסופיים לפני שהגיע לגיל שלושים. בבגרותו כתב ספרי כלכלה, חיבורים בהיסטוריה ובסוציולוגיה וכמובן גם כתבים פוליטיים. ואולם, קשה למצוא בכתבי מרקס הבוגר חיבורים שהוקדשו במיוחד לפילוסופיה. יוצאים מן הכלל בהקשר זה הם המבוא וההקדמה לביקורת הכלכלה המדינית.
המבוא לביקורת הכלכלה המדינית, שנכתב ב-1857, נגנז ולא ראה אור בחייו של מרקס. הוא שרד רק כטיוטה, אך נותר ניסיונו היחיד של מרקס לנסח באופן שיטתי את הנחות היסוד הפילוסופיות לעיסוקו בכלכלה, בהיסטוריה ובסוציולוגיה. הוא מוגש כאן לראשונה בתרגום עברי. ההקדמה לביקורת הכלכלה המדינית, שראתה אור ב-1859, מכילה דיון פילוסופי משלים ביחסים בין הכלכלה לבין הפוליטיקה וחיי הרוח. זהו הדיון המפורסם, המכיל את המשפט שהפך מאז לסיסמת המטריאליזם של מרקס: "לא תודעת בני האדם קובעת את הווייתם, אלא להפך – הווייתם החברתית היא שקובעת את תודעתם". הספר העומד לפניכם, המאגד יחדיו את המבוא ואת ההקדמה, מעניק לקורא העברי גישה נוחה לעקרונות הפילוסופיים העומדים ביסוד מחקריו של מרקס.
לספר מצורף פתח דבר מאת המתרגם, טל מאיר גלעדי, הדן בפירוט בעקרונות הפילוסופיים הנפרסים בחיבורים אלו. 

ביקורות ועוד

פיגומים "הפילוסופיה של קרל מרקס" מאת: צבי טאובר, מאי 2023
"אף שחלפו 150 שנה בקירוב מאז שנכתבו הטקסטים האמורים, הם עדיין רלוונטיים מאין כמוהם להבנת המציאות החברתית בחברה המודרנית־הקפיטליסטית שלנו." הארץ, מאת: אדם רז, מאי 2023
ידיעות אחרונות - 7 לילות, "כשההון מושל בכל", מאת: אריק גלסנר, מרץ 2023
הפודקאסט של מרקס - יפתח גולדמן פרק 18 רפובליקה שמיימית, דצמבר 2022