מבצע חורף - הנחות על מבחר ספרים, כעת באזור המבצעים.
>מחנה משותף?
מידע נוסף
מו"ל:
בשיתוף:
  • יד טבנקין
שנה:
2008
דאנאקוד:
45-151114
ISBN:
978-965-282-097-6
עמודים:
246
שפה:
משקל:
380 גר'
כריכה:
רכה

מחנה משותף?

קואופרציה בהתיישבות היהודית החקלאית ברוסיה ובעולם 1880-1941

בעריכת:
תקציר

המפגש בין החקלאות היהודית בבריה"מ, המממנים היהודים בארה"ב והשלטון הבולשביקי הוא פרק מרתק בתולדות הקואופרציה היהודית בין שתי מלחמות העולם. ספר זה, הממשיך את מחקרו הקודם של המחבר, מעמיק ומרחיב את המחקר בשני כיוונים. ראשית הוא חושף את המניעים האידיאולוגיים של החקלאות המשותפת ואת חיי היום-יום במושבות יהודיות בעיקר בבריה"מ. 

הספר עוסק במורשת האידיאולוגית הזו ובביצועה הלכה למעשה בבריה"מ ובמקומות אחרים, בין מלחמות העולם, משלהי המאה הי"ט ועד הקמת מדינת ישראל. נראה בו כיצד פנו יהודים מהשטעטלך, בעזרת הקואופרציה מהעיסוק ברוכלות, בחנוונות ובלופטגעשעפט והפכו להיות חקלאים יעילים. 

חלקו השני של הספר פורש את סוגיית החקלאות המשותפת בעולם היהודי בתקופה המודרנית. אין הוא חושף לקורא העברי רק את תולדותיה המאלפים של החקלאות היהודית בארבע יבשות, אלא מתקן את הגישה השלילית השוררת בספרי ההיסטוריה כלפי מפעלים אלה. בכך מציע המחבר תיקון למשקל שניתן בספרות המדעית למפעל הציוני בעשורים שקדמו להקמתה של מדינת ישראל, על פני העולם היהודי. 

הספר נעזר בשפע התיעוד שנפתח לקהל החוקרים בארכיוני בריה"מ לאחר התפרקותה וחושף תיעוד ופרטים שלא נודעו קודם.

ביקורות ועוד

"אחת הדרכים להפיץ את דבר הקומונה היהודית לצורכי התעמולה הסובייטית היתה לשלוח לשם אמנים שינציחו באמנותם את החיים במקום. אחד הציירים, מנדל גורשמן, התפעל כיצד שירה מנחיתה מכות על רועים עצלנים או מנקה את הבוץ מחדר האוכל הדל, והתאהב בה. תיאורי התאהבותם על רקע ערבת קרים והיישוב הקטן ציוריים ויפים. זמן מה לאחר..." הארץ, מאת: רות בקי קולודני, פברואר 2013