חודש הספר הגיע! עכשיו באתר מבצע 1+1 ומבצעים נוספים, מאות ספרים מעניינים מחכים לכם באזור המבצעים
1+1
>עולמו של מקיאוולי
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2021
דאנאקוד:
45-211033
ISBN:
978-965-7790-43-4
עמודים:
284
שפה:
משקל:
400 גר'
כריכה:
רכה

עולמו של מקיאוולי

תקציר

"בבני האדם צריך או לנהוג בנועם או לחסלם", יעץ ניקולו מקיאוולי לקוראיו. אין פלא שזכה לקוראים רבים והיה להוגה הפוליטי המוכר ביותר והנודע ביותר לשמצה. בסגנון כתיבה מושחז קעקע מקיאוולי את היסודות שעליהם נבנתה התרבות המערבית מאז העת העתיקה. אבל מקיאוולי היה יותר מאשר מורה לרֶשע שקידש את המטרה והיה אדיש לאמצעים. על חורבות ההגות העתיקה הוא הניח את היסודות למחשבה הפוליטית המודרנית, ורעיונותיו היו מקור השראה לדיקטטורים ולמנהיגים דמוקרטיים כאחד.
גם האזרח מן השורה משתאה אל מול הריאליזם הציני של מקיאוולי, שקרע מעל פני האנושות את המסכות של המוסר, האידיאלים והערכים, והציג את האדם כיצור אנוכי ושאפתני. לכן התרבות המערבית המודרנית היא במידה רבה תוצר של ניסיון מתמשך של הוגים ושל קוראים להתמודד עם התורה החתרנית של מקיאוולי ועם אמיתותיו המצמררות.
עולמו של מקיאוולי ממקם את הגותו המהפכנית בתקופתו ומתחקה אחר התפתחות מחשבתו מנעוריו ועד ימיו האחרונים, דרך תהפוכות הזמן, הקריירה הציבורית הסוערת שלו וסופה הטרגי. לצד ההקשר ההיסטורי והביוגרפי, הספר מדגיש את הממדים האוניברסליים של הגותו, שאינה נחלת העבר אלא חלק בלתי נפרד מהדיון המתמשך על היכולות והמגבלות שלנו כבני אדם לארגן את חיינו המשותפים ולעצב את גורלנו. הוא מזמין את הקוראים לבחון סוגיות מרכזיות של זמננו מנקודת מבט לא שגרתית: לחשוב עליהן בעזרת מקיאוולי.

ביקורות ועוד

"אני מציע לקורא להתעמק בספרו המצוין של פרופ' הלי זמורה "עולמו של מקיאוולי", שיצא לאור אשתקד. הספר ילמד אותו פוליטיקה טוב יותר מכל הפרשנים". ידיעות אחרונות, "על החנופה", מאת: נחום ברנע, נובמבר 2022
פודקאסט רוח מערבית, אריאל וייטמן משוחח עם הלי זמורה, נובמבר 2022
משפחה, "המדריך לפוליטיקאי המושחת", מאת: נועם פלאי, יוני 2022
פודקאסט על המשמעות, תמיר דורטל מראיין את פרופ' הלי זמורה, יוני 2022
"מרבית כתבי מקיאוולי זמינים בעברית כבר תקופה ארוכה, ואולם סקירה מקיפה ומעמיקה כמו זו המונחת לפנינו כעת לא הייתה עד כה. זוהי קריאת חובה לכל המתעניינים בהגות פוליטית בראי זמנה, ואף חשוב מכך – בהשלכותיה על עולמנו היום." מידה, ביקורת מאת: עשהאל אברמן, אפריל 2022
עולם הספרים של שניר פלג, מרץ 2022 "אחד מספרי העיון הכי חשובים שקראתי השנה והוא הרבה יותר מביוגרפיה..."
כאן ב, "מגזין שבת", רון נשיאל משוחח עם הלי זמורה, מרץ 2022
הקיפוד והשועל, פברואר 2022
כאן - תרבות, "מה שכרוך", יובל אביבי ומיה סלע משוחחים עם הלי זמורה, ינואר 2022