>רקחות וטבחות
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2010
דאנאקוד:
45-005470
ISBN:
978-965-493-469-5
עמודים:
552
שפה:

רקחות וטבחות

המיתוס על מקור החכמות

תקציר

תולדותיו של המיתוס על המקור היהודי של החכמות והמדעים מראשיתו בתרבות ההלניסטית ועד ימינו נפרס בספר רקחות וטבחות, שהוא ההיסטוריה המקיפה הראשונה של נושא מרתק זה.
המחבר עוקב אחר הופעתו של המיתוס לראשונה בתרבות ההלניסטית-הפגנית ובזו היהודית, דרך כתבי אבות הכנסייה בתרבות הביניימית הנוצרית, ובזו האסלאמית והיהודית, בתקופת הרנסנס, בראשית העת החדשה ובתקופת ההשכלה הכללית והיהודית ועד ימינו. בספר נפרסים הסיפורים והמסורות הכרוכים במיתוס על המקור היהודי של החכמות והמדעים, ונבחנת שלשלת הקבלה וההעברה שלהם בין הדורות ובין ארבע תרבויות: ההלניסטית-פגנית, היהודית, הנוצרית והאסלאמית. נבדקים המניעים שהביאו ליצירת הסיפורים והמסורות השונות של מיתוס זה והמטרות שהוא שימש - וביניהן ההצדקה ללימוד 'חכמות כלליות', 'חיצוניות' או 'יווניות' על ידי המשכיל היהודי. מש'מוכיחים' כי מקורו של כל הידע הפילוסופי והמדעי בתורה, הרי לימודם הופך להיות חלק בלתי נפרד של מצוות תלמוד תורה, בחינת השבת אבדה או גנבה. גם באסלאם ובנצרות שימש המיתוס לצרכים תאולוגיים אפולוגטיים. ולמרות שמתקופת הרנסנס החלו מערערים על תוקפו של מיתוס זה, ותופעה זו הגיעה לשיאה בהשכלה היהודית, הוא מעולם לא איבד את קסמו, ויש לו ביטויים שונים בתרבות היהודית והישראלית עד עצם היום הזה.

הספר יוצא לאור בשיתוף עם הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה.

ביקורות ועוד

אלף, ינואר 2011

ציון, אוריאל גלמן, רבעון ג' תשע"א

הארץ, ספרים, גתית הולצמן, ינואר 2011

הארץ, מה קורא, ספטמבר 2010

"ספר מעניין העוקב אחר תולדות הופעת המיתוס שמקור כל החוכמות בתורה ובחכמי ישראל. הספר מעורר מחשבה על הדיסוננס שבהתפתחות ההתנשאות היהודית כלפי הגויים שהפליאו בחכמות ובמדעים" חיים באר  

סוכן תרבות, ספטמבר 2010
הנחת אתר ספר אלקטרוני
$39 $25
הוספה לסל