ספרים חדשים במחירי השקה עכשיו לרכישה באתר

משה כספי


משה כספי (2016-1929) מייסד בית הספר הניסויי בירושלים ומכון חפ"ן, היה בין הראשונים שהגה את הקווים המנחים של החינוך הניסויי בארץ.
כספי נולד בגרמניה, עלה לישראל בגיל ארבע וגדל בחיפה. את ניסיונו בחינוך החל כמדריך בתנועת נוער ולאחר מכן כמדריך בפלמ"ח. ב-1949 החל ללמוד באוניברסיטה העברית בירושלים, בה השלים תואר בוגר בסוציולוגיה, חינוך ופסיכולוגיה, ותואר מוסמך בחינוך ובפילוסופיה. ב-1961 סיים דוקטורט בפסיכולוגיה חינוכית באוניברסיטת לונדון, ושב לעבודה בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית. הוא 
הקים את ביה"ס הניסויי הראשון בארץ בשנת 1972 והיה שותף מרכזי בפעילותו בשנים הראשונות. ביה"ס קיים עד היום ומאות רבות של תלמידים ומורים חוו שם ושימרו את רוח התאוריות שלו. בשנת 1975 הקים את מכון חפ"ן להכשרת מורים לחינוך פתוח ניסויי. בוגרים רבים של המכון לימדו ומלמדים בבי"הס ובמקומות אחרים. בשנות התשעים מכון ח"פן עבר אל מכללת דוד ילין והוא קיים שם כמגמה עד היום, והוא מנוהל ע"י תלמידותיו של כספי. 

בעבודתו התמחה בתאוריה ובמחקר בתחומי החינוך, הסוציולוגיה, הפסיכולוגיה, הפילוסופיה ובגישות טרנס-דיסציפלינריות. תחומים אלה נשזרו בעבודתו לתפיסה חינוכית הקרויה "הִתְבַּנות".
זוכה פרס "א.מ.ת." לחינוך בשנת 2008

משה 
כספי נפטר ב-14 באוקטובר 2016 בירושלים. .

1 תוצאות
keyboard_arrow_up