ספר אלקטרוני במבצע
>דקדוק הפה והאוזן
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2016
דאנאקוד:
45-005721
ISBN:
978-965-493-825-9
עמודים:
242
שפה:
מהדורה:
מעודכנת 2016

דקדוק הפה והאוזן

תקציר

ספר זה נועד לשמש מבוא בלשני מקיף ומעודכן לימינו ללשון העברית בתחומי תורת ההגה ותורת הצורות. הוא נולד כמהדורה שנייה של הספר "דקדוק הפה והאוזן" שיצא לאור במחנה העצורים במזרח אפריקה בשנת 1947, במהדורה חדשה זו נכללו העניינים שנדונו במהדורה הראשונה, אבל חלו שינויים בגישה אליהם ונוספו עליהם הסברים חדשים שלא היו אז.

אני זוכר את הרושם האדיר שעשה אז ספר דקדוק צנום שפרסם עוזי אורנן, מראשי וראשוני ה"עברים". הספר, "דקדוק הפה והאוזן", הראה לנו פתאום שמי ששפתו הטבעית עברית איננו זקוק לכל הכללים הנוקשים של הדקדוק שנוצר בדורות שבהם העברית היתה שפה "מתה". די לך להאזין לצלילים היוצאים מפיך, כדי לדעת איך לנקד, ומה השורש והבניין, הגיזרה וההטיה וכל שצריך לדעת. (זאב גלילי, מתוך הטור המקוון)

"עוזי הכניס חיים בתוכנו, בעיקר בהוראה של השפה העברית. הספר היה חידוש, והיה חידוש בצורת ההוראה שהוא לימד אותנו ב"דקדוק הפה והאוזן". זה קסם מאוד לאנשים ובאמת רוב האנשים שהיו שם התקדמו מאוד בלשונם ופיתחו אותה עד כדי כך שכשחזרנו לארץ חלק מהם, ואני בתוכם, הפך למורי לשון. היום יש לי תלמידים המתקרבים לשמונים שלמדו בקורסים לדקדוק שניהלתי תודות לעוזי אורנן, והם היום יודעי עברית רהוטה." (עזריאל לבנת ז"ל, זכרונות על מחנה העצורים ביום הולדת 90 של עוזי אורנן)

פעם עיכבתי אותו ליד מחסן הכלים. שאלתי מה הוא קורא. בועז משך בכתפיו  וענה באי-חשק: "ספר. למה?" - ביקשתי לדעת איזה ספר. "ספר שָפָה."  - כלומר? - "דקדוק הפה והאוזן. לגמור עם הכתיב וכל זה."  האם אפשר לקרוא "ספר שֹפה" כאילו הוא חומר קריאה להעביר בעזרתו  את הזמן? - "מלים וזה, " הוא תורם לי את חיוכו האטי, "זה כמו להכיר אנשים. מאיפה הם באו. מי קרוב של מי". (עמוס עוז, קופסה שחורה, עמ' 198)
ביקורות ועוד

הארץ - מכתבים למערכת, "איפה ישנם עוד אנשים", מאת: אוריאל לנדאו, נובמבר 2022

Higher Hebrew Education, מאת אסתר רייזן, אוגוסט 2018

"... לפנינו ספר ללימוד הדקדוק העברי הכתוב בבהירות מעוררת השתאות ומכיל הסברים יפים, שיכולים להביא תועלת בהוראת הדקדוק והניקוד התקני לסטודנטים מישראל. טוב שהמחבר ערך מחדש את ספרו, עדכנו ושילב בו יסודות בלשניים מודרניים. כדברי המחבר, הספר אכן מאפשר לימוד מעניין של התחום, ומבחינה זו הוא משיג את מטרתו." - Higher Hebrew Education Vol. 19, מאת: נמרוד שטיל, מאי 2017

לשוניאדה, יולי 2018

קתרסיס, מאת: משה פלורנטין, נובמבר 2016

הארץ, ספרים, צביה ולדן, אוקטובר 2016

רשת ב, "מה יהיה", ראיון של עוזי אורנן אצל יואב גינאי, ינואר 2016