מבצע אביב
>הגדולים
מידע נוסף
מו"ל:
בשיתוף:
  • מכון ון ליר
שנה:
2017
דאנאקוד:
45-151126
ISBN:
978-965-493-915-7
עמודים:
968
שפה:
משקל:
1700 גר'
כריכה:
קשה

הגדולים

אישים שעיצבו את פני היהדות החרדית בישראל

תקציר
העסקנים החרדים מקבלים את הוראותיהם; התקשורת החרדית מפארת אותם; האינטרנט החרדי מלא בתמונותיהם. החרדים קוראים להם 'גדולי ישראל' או בקיצור ה'גדולים'. מי הם אישים אלה, מנהיגיו הרוחניים של הציבור החרדי לדורותיו, שהפכו לסמלים האנושיים שלו? מה היה פועלם ומה סוד כוחם?
בספר הגדולים: אישים שעיצבו את פני היהדות החרדית בישראל, חברו יחדיו רבים מטובי חוקריה של היהדות האורתודוקסית כדי לפרוש לראשונה לפני הקורא את ה'פנתאון' של היהדות החרדית מראשית המאה התשע עשרה ועד אתמול. גדולי הרבנים והאדמו"רים של מזרח אירופה, של ארץ ישראל, של ארצות הברית ושל מדינת ישראל – מן החתם סופר ועד הרב עובדיה יוסף –זוכים לניתוח מחקרי רב צדדי המקיף את תולדות חייהם, יצירתם התורנית ופועלם הציבורי. אישים שנדונו עד עתה בעיקר בספרי שבחים ובסיפורי צדיקים מוצגים לראשונה תחת קורת גג אחת בניתוחים היסטוריים שיטתיים, המציגים אותם על רקע זמנם, מקומם וקהלם, אך גם מבקשים לעמוד על התכונות האישיות החד-פעמיות שהעמידו אותם בפסגת ההנהגה הרוחנית ועשו אותם לדמויות מופת. 
קובץ הגדולים נכתב לכבודו ובהשראתו של פרופ' מנחם פרידמן, חלוץ מחקר החברה החרדית בישראל ומחברם של ספרים ומאמרים רבים בנושא. עורכי הקובץ נמנים עם חוקרי היהדות החרדית. 
ביקורות ועוד
שבוע הספר, מאת גדי איידלהייט, אפריל 2017
קתרסיס, מאת דב שוורץ, דצמבר 2017
כתב עת לחקר החברה החרדית, מאת: ד"ר רבקה נריה בן שחר, דצמבר 2017
סגולה 88,  אוקטובר 2017
רדיו מורשת, ידידיה תנעמי מראיין את בנימין בראון, יוני 2017
"ניסינו להרכיב רשימה של גדולים מכל חלקי הציבוריות החרדית. בעיקר את אלו שהשפעתם חרגה הרבה מעבר למקום שבו 'מלכו' – החצר החסידית שלהם, או הישיבה שבראשותה עמדו. קראנו לזה 'מבחן תמונות הסוכה'. חיפשנו את התמונות של הגדולים שתולים בכל הסוכות החרדיות, ולאו דווקא אצל בני החוג שלהם." - בנימין בראון, מתוך ריאיון בקהילה, עשייתו של חוקר, ישראל גרובייס, מאי 2017