>הסביבה הפוליטית של קביעת מדיניות ציבורית בישראל
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2012
דאנאקוד:
45-271039
ISBN:
978-965-493-654-5
עמודים:
286
שפה:
משקל:
650 גר'
כריכה:
רכה

הסביבה הפוליטית של קביעת מדיניות ציבורית בישראל

תקציר

האם תפקידם של מנתחי מדיניות ויועצים מקצועיים לשלוח את המלצותיהם לדרג הפוליטי ולהסתפק בכך? למחברי הספר הזה תפיסה אחרת. כמובן, בדמוקרטיה קביעת מדיניות ציבורית היא אחריותם של נבחרי העם, ולכן "פוליטיקה" היא הכרחית בקביעת מדיניות. אמנם יצא לה שם רע וסר חינה במדינות רבות, ובישראל - בגלל ציפיות שלא התממשו וגם בשל התנהגותם של פוליטיקאים. עם זאת, בספר השימוש במונח "פוליטיקה" הוא ניטרלי לחלוטין מתוך הכרה במשימה הקשה המוטלת על כתפיהם של פוליטיקאים בעלי חזון, מסוּרים וישרי דרך. בה בשעה, אין צורך שהעוסקים בניתוח מדיניות יהפכו לפוליטיקאים, או יראו עצמם מעין "עוזרים פוליטיים" של הנבחרים. להפך, מכיוון שהגדר המפרידה בין התחומים אינה מסומנת, חשוב להכיר הן בתחומי החפיפה והן באזורים הנפרדים. הבנה טובה של האזורים הנפרדים חיונית לגיבוש מדיניות מקצועית וליישומה ולחיזוקה של הדמוקרטיה.

ספר זה מיועד לכל מי שפועל בקו התפר שבין ניתוח מקצועי של מדיניוּת לבין יישומה בפועל, ולמתעניינים בשיפור תהליכי קביעת המדיניוּת הציבורית בישראל. מובאים בו כלים לניתוח הסביבה הפוליטית המשפיעה על גיבושה של מדיניוּת ציבורית ולזיהוי מרחב משותף של הסכמה -- מרחב המאזן תוכניות והמלצות מקצועיות עם אילוצים ושיקולים פוליטיים לגיטימיים, כשהמטרה היא שהמלצות לפתרונות יצירתיים ולשינויים לא יישארו על הנייר.

פרקי הספר מבוססים על אירועים מתוך המציאות בישראל. שיטת לימוד באמצעות חקר מקרים נפוצה בבתי ספר למשפטים, מינהל עסקים, רפואה, ולאחרונה במדיניוּת ציבורית באוניברסיטאות מובילות. השיטה מציעה הזדמנות ללמוד מניסיונם של אחרים -- הצלחות וכישלונות בעולם המעשה – כדי לא לחזור על אותן שגיאות ובעיקר כדי לנקוט בגישות אחרות ולחפש פתרונות חלופיים. החומר בספר עמד במבחן זה כאשר שימש בסיס להוראה אינטראקטיבית לתלמידי תארים מתקדמים באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת בן- גוריון.

ביקורות ועוד

"הספר כתוב בשפה קולחת ונוח לקריאה... כל פרק מציג סוגיה תיאורטית וכן חקר אירוע הנוגע לשאלה המרכזית בו. מכיוון שזהו ספר לימוד בעיקרו, בסוף כל פרק מופיעות שאלות לדיון וכן מקורות המעשירים את הלמידה"חברה ורווחהכרך לג2, מאת: דורית אלדר-אבידן, יוני 2013

"הספר מיועד לסטודנטים למינהל ציבורי ולכל מי שמתעניין בעיצוב המדיניות הציבורית בישראל ויישומה. בהיותו כזה, בנוי הספר מפרקים שכל אחד מהם מציג אירוע מחיי המדינה והתנהלות ממסדה. הפרק על נתיבי-נפט נכתב מנקודת המבט של המתח שבין התנהלות ביצועיסטית, שתכליתה לקבוע עובדות מהירות, לבין ההתנהלות הראויה במישור החוקי והמוסרי." - העין השביעית, מאת: עוזי בנזימן, מאי 2013