לציבור לקוחותינו שלום, הזמנות של ספרי דפוס במהלך חג הפסח יישלחו בחול המועד, אך ייתכנו עיכובים בהגעתן. האוניברסיטה סגורה, לכן נבקש בעת ביצוע הזמנה לא לבחור באפשרות איסוף עצמי. יש לברר מראש גם לגבי שירות צ'יטה המפנה חבילות לבתי עסק. עכשיו הזמן לספרים אלקטרוניים! באיחולי חג שמח ובריאות טובה, צוות מאגנס
חיפוש מתקדם
מבצע אלקטרוני
>והארץ לא תימכר לצמיתות
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2002
דאנאקוד:
45-005744
ISBN:
978-965-493-924-9
עמודים:
153
שפה:

והארץ לא תימכר לצמיתות

מורשת קרן קיימת לישראל והחלת עקרונותיה בחקיקה בישראל

מאת:
תקציר

במשך מאה שנות קיומה תרמה קרן קימת לישראל רבות ליישוב היהודי ב'מדינה שבדרך' ולמדינת ישראל. תרומה זו התבטאה בעיקר במפעלי גאולת האדמה, שהיו התשתית להקמתם של יישובים רבים, במפעלי הייעור, במפעלי פיתוח הקרקע והסביבה ובחינוך ציוני בארץ ובתפוצות. ידועה פחות התרומה שהרימה קק"ל להנחלת עקרון בעלות הלאום על רוב רובן של קרקעות מדינת ישראל. את העיקרון הזה, שעיגנה בתקנותיה מראשית המאה העשרים, ולפיו נאסר עליה למכור מקרקעותיה אלא להחכירן בלבד, אימצה מדינת ישראל בעשור הראשון לקיומה במסגרתם של ארבעה חוקים, שאחד מהם במעמד של חוק יסוד. בעקבות חוקים אלו חל כיום עקרון קק"ל על יותר מ-90% מקרקעות מדינת ישראל.
הספר מנתח את הרקע לעיגון עקרון בעלות הלאום בתקנותיה של קק"ל ומראה איך אומץ עיקרון זה בהליך החקיקה ובחוקי מדינת ישראל. החיבור מתבסס בעיקר על ניתוח דיוני הממשלה, דיוני מליאת הכנסת ודיוני ועדות הכנסת בעניין 'חוק רשות פיתוח', 'חוק נכסי המדינה', 'חוק יסוד: מקרקעי ישראל' ו'חוק מקרקעי ישראל'.