>על מקריות וכאוס
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2000
דאנאקוד:
45-401007
ISBN:
965-493-081-1
עמודים:
148
שפה:
משקל:
220 גר'
כריכה:
כריכה רכה
סדרה:

על מקריות וכאוס

מאת:
בעריכת:
תרגום:
תקציר
מזרימה של מים ותחזיות מזג האוויר ועד לטריפת הגנים האקראית שהביאה את כולנו לעולם, המקריות נמצאת בלבם של רוב התהליכים בטבע. כיצד רואים המדענים את המקריות, או את האקראיות, ואת הכאוס שבמערכות הפיזיקליות? בטיול שנון ומבדר, ועם זאת מוסמך, בתוצאות המדע של המאה העשרים, דוד רואל סוקר את תורת המשחקים, ההסתברות, הכאוס הקלסי, אי הוודאות הקוונטית ואת המסקנות המבלבלות העולות ממשפט גדל. הואיל ומערכות רבות רגישות ביותר לתנאי ההתחלה, התוצאות של שינויים זעירים במשתנים עשויות להיות עצומות. רואל מיישם תובנה מכרעת זאת להבנת תופעת המערבולות, מושכים מוזרים, חורים שחורים, אנטרופיה, מידע ותבונה. כל מי שיצטרף אליו בטיול זה המודרך באורח כה מיומן יקבל בסיס מוצק להכרת נושאי היסוד של המתמטיקה והמדע בימינו.

צעד אחר צעד מציג בפנינו דויד רואל את המושגים הדרושים להבנת הנוף המופלא של עולם המקריות והכאוס, תוך שאנו לומדים להבין את משמעותה של ההסתברות, מהן מערבולות ואת ערכו המתמטי של מידע. בדרך ישנן הפסקות מרעננות להתבוננות בתאוריות כלכליות, במשמעותו של הריבוי המיני ובעוצמתה של התבונה האנושית. הספר כולו מתובל בשנינותו היבשה של המחבר שאינו חוסך את ביקורתו מן המדענים ומן המדע. הרי זה סיור מודרך במקצועיות מושלמת באחדים מנושאי היסוד של עולם הפיסיקה. על מקריות וכאוס' פרי עטו של אחד ממייסדי התחום המתפתח במהירות של הדינמיקה הלא-לינארית והכאוס, מציג בפנינו תמונה אישית ביותר של נושא זה ורבים אחרים. 

פרקי הספר אינם מקיפים יותר מארבעה עד שישה עמודים, אולם כל אחד מהם מתאר באורח מלוטש נקודות אחדות, פשוטות אך כבדות משקל. ספר שהוא פשוט מלאכת מחשבת.
ביקורות ועוד
המכון, יוני 2014