עכשיו בהנחה
>על תורת היחסות הפרטית והכללית
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2015
דאנאקוד:
45-401030
ISBN:
978-965-493-826-6
עמודים:
136
שפה:
משקל:
300 גר'
כריכה:
רכה

על תורת היחסות הפרטית והכללית

תרגום:
תקציר

בנובמבר 1915 , לאחר הגשת הגרסה הסופית של תורת היחסות הכללית, התיישב איינשטיין לכתוב סיכום מקיף של התאוריה לקהילה המדעית. כבר אז חשב על כתיבת ספר פופולרי לציבור הרחב ... הוא כתב על כך לידידו הקרוב מישל בסוֹ: "ההצלחה הגדולה בנושא הכבידה משמחת אותי מאוד. אני שוקל ברצינות כתיבת ספר בעתיד הקרוב על תורת יחסות הפרטית והכללית, ... אם לא אעשה כן, התאוריה לא תהיה מובנת כפשוטה, למרות שהיא כזו, בבסיסה."

ספר זה הוא מסמך ייחודי בהיסטוריה של הכתיבה המדעית. זהו ניסיון לאפשר לקורא המתעניין, שאין לו רקע בפיזיקה, לתפוס ולהעריך את גדולתו של אחד ההישגים האינטלקטואליים המתוחכמים ביותר של המוח האנושי. (מתוך ההקדמה לתרגום החדש)

הספרון המונח לפניכם נועד להעניק לקורא המתעניין, אך אינו שולט בכלים המתמטיים של הפיזיקה העיונית, הבנה מדויקת ככל שניתן בתאוריה של תורת היחסות מנקודת מבט מדעית, פילוסופית וכללית... נקטתי במרב המאמצים להציג את הרעיונות העיקריים באופן ברור ופשוט ככל האפשר, ובדרך כלל בסדר ובהקשר שבו הם נוצרו בפועל מלכתחילה. נראה לי שלמען הבהירות מן הנמנע הוא שלא לחזור על עצמי תכופות מבלי להתחשב ולו במעט בהצגת הדברים באופן נאה. הקפדתי לשמור על ההנחיה של התאורטיקן הגאוני ל' בולצמן, שאת ענייני הצורה הנאה יש להשאיר לחייט ולסנדלר. א' איינשטיין (מתוך הקדמת המחבר למהדורה הראשונה, דצמבר 1916) 

ביקורות ועוד

"'איינשטיין האמין כי חוקי הטבע יכולים להיות מנוסחים במספר עקרונות בסיסיים. הוא האמין שחובתו להסביר את העקרונות הללו במונחים פשוטים לקהל הרחב ולהעביר את האושר והסיפוק שהבנת העקרונות האלה יכולה להעניק' הסביר גוטפרוינד, שכתב את ההקדמה למהדורה החדשה של הספר" - הארץ, מאת: עופר אדרת, נובמבר 2015
גליליאו, אוקטובר 2015