לציבור לקוחותינו שלום, הזמנות של ספרי דפוס במהלך חג הפסח יישלחו בחול המועד, אך ייתכנו עיכובים בהגעתן. האוניברסיטה סגורה, לכן נבקש בעת ביצוע הזמנה לא לבחור באפשרות איסוף עצמי. יש לברר מראש גם לגבי שירות צ'יטה המפנה חבילות לבתי עסק. עכשיו הזמן לספרים אלקטרוניים! באיחולי חג שמח ובריאות טובה, צוות מאגנס
חיפוש מתקדם
מבצע אלקטרוני
>שם יהו-ה
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2019
דאנאקוד:
45-005894
ISBN:
978-965-7763-78-0
עמודים:
296
שפה:

שם יהו-ה

משמעותו של שם האל במקרא, בספרות חז"ל ובמחשבה היהודית בימי הביניים

תקציר

שם יהו-ה הוא מאבני היסוד של השפה הדתית במסורת היהודית: הוא משמש כמייצג הלשוני המובהק של האל בעולם הזה, ולעתים אף כאייקון שלו. לפיכך אין פלא שמעטים הם החיבורים הפרשניים או ההגותיים במסורת היהודית שנעדרת מהם התייחסות לשם יהו-ה, ולו בקיצור. ספר זה הוא המונוגרפיה המחקרית הראשונה שעוסקת בתולדות הפרשנות לשם זה בשיטתיות ועל פני מנעד של תקופות וסוגות כתיבה.

שם יהו-ה פורס את תיאולוגיית-השם במסורת היהודית בשלושה פרקים מרכזיים: המקרא, ספרות חז"ל וההגות היהודית הפילוסופית והמיסטית בימי הביניים (קודם לספר הזוהר). על בסיס מפתח פילוסופי נחשפת הפרשנות לשם יהו-ה כמאמץ רב-דורי שמנע משני דחפים השלובים זה בזה: השאיפה לדבר על אודות האל והרצון לדבר אליו. פרקי הספר מראים כיצד יהודים פירשו את שם יהו-ה מתוך ניסיון למפות את תחומה של מערכת היחסים בין האדם לאל ולקבוע עד כמה יכולים המאמינים לעשות שימוש בשפה כדי להרחיב את הנוכחות האלוהית בחייהם.