>מחזאי מדבר עם בימאי
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2006
דאנאקוד:
45-301112
ISBN:
965-493-259-8
עמודים:
254
שפה:
משקל:
300 גר'
כריכה:
רכה

מחזאי מדבר עם בימאי

תקציר
האם העלאת מחזה קלסי על הבימה הישראלית משמעה הפיכתו להצגה בעלת אמירה מקומית מעודכנת ורלוונטית?
• האם הגישה הפרשנית שהבימאי מעניק למחזה תלויה בנסיבות החברתיות, התרבותיות והפוליטיות?
הספר מחזאי מדבר עם בימאי, העוסק בהעלאת המחזאות הקלסית בתאטרון הישראלי הרפרטוארי משנת 1973, דן בשאלות אלו. המחברת עוקבת מקרוב אחר מקורות ההשראה, תהליכי היצירה ואמצעי המבע של מחזאים ובימאים ומגלה את המפתח לפיענוח סוד הצלחתן ושרידותן של יצירות מופת מן העבר הרחוק והקרוב.
ספר מקורי זה מציע עיון מעמיק ורחב יריעה במפגש התרבויות המתרחש על בימת התאטרון בין הדרמה הקלסית – אייסכילוס, סופוקלס, אוריפידס, שייקספיר, איבסן, לורקה, ברכט, בקט ויונסקו - לבין הפרשנות העכשווית של בימאים יוצרים. באמצעות הדיון בהעלאות שונות של אותם מחזות, מודגשת מורכבותו של השיח בין המחזאי לבימאי בהקשר החברתי והפוליטי הישראלי. השפה התאטרונית שגדולי הבימאים של התאטרון הישראלי העניקו לדרמה העולמית הטובה ביותר עומדת במרכזו.
בספר נכללים תצלומים רבים מהצגות מכוננות שהועלו על בימות התאטרון הישראלי.

מחזאי מדבר עם בימאי עוסק בסוגיות אמנותיות, חברתיות ופוליטיות כאחד, והוא מקור ראשון במעלה לכל המתעניין במתרחש על בימת התאטרון הישראלי בעשורים האחרונים.

"... למרות כמות האינפורמציה הרבה שהספר מכיל והגישות התיאורטיות המגוונות אותן משלבת בלום בהצלחה רבה, כתוב הספר בבהירות רבה והוא מלווה בעשרות תמונות מעשרות ההפקות אותן חקרהלצורך כתיבת הספר..."(שרון אהרונסון-להבי)