מבצע חורף - הנחות על מבחר ספרים, כעת באזור המבצעים.
>הסינגולריות מתקרבת
מידע נוסף
מו"ל:
בשיתוף:
  • דביר
שנה:
2012
דאנאקוד:
45-400153
ISBN:
978-965-493-597-5
עמודים:
595
שפה:
משקל:
1000 גר'
כריכה:
כריכה רכה

הסינגולריות מתקרבת

כאשר האנושות מתעלה על הביולוגיה

תרגום:
תקציר

האנושות ניצבת על סף תקופת תמורות מסעירה ביותר בתולדותיה, תקופה שבה ההוויה האנושית תתעשר ובה בעת תתערער. שכן המין האנושי יתנער מכבלי מורשתו הגנטית ויתנשא לפסגות בל-ישוערו של בינה, רווחה חומרית ואריכות ימים.

הממציא והעתידן ריי קורצווייל הוא אחד הסנגורים המוערכים ביותר, והשנויים במחלוקת, של תפקיד הטכנולוגיה בעתידנו. בספרו עידן המכונות החושבות (שתורגם לעברית) הוא הציג טענה נועזת: לאורו של קצב השינוי הטכנולוגי ההולך ומואץ בהתמדה, המחשב עתיד להתחרות בבינה האנושית בכל שלל גווניה. בספרו הסינגולריות מתקרבת הוא בוחן את השלב הבא בתהליך האבולוציוני: איחוד האדם עם המכונה. בשלב זה יתמזגו הידע והמיומנויות שבמוחותינו עם הקיבולת, המהירות ויכולת שיתוף המידע הגדולים לאין שיעור של מעשי ידינו. המיזוג הזה הוא עיקרה של הסינגולריות – פרק הזמן שבו תיעשה בינתנו יותר ויותר לא-ביולוגית, ואדירה פי מיליארדים מכפי שהיא כיום. בעולם החדש לא תהיה עוד הבחנה ברורה בין אדם ומכונה, בין מציאות ממשית ומציאות וירטואלית. במישור המעשי, הזדקנות האדם ומחלותיו ייבלמו; זיהום הסביבה ייפסק; בעיות הרעב והעוני בעולמנו ייפתרו. הננוטכנולוגיה תאפשר לנו ליצור כל מוצר חומרי ותהפוך בסופו של דבר אפילו את המוות לבעיה שאפשר לפותרה.

ריי קורצווייל הוא אחד מגדולי הממציאים, הוגי הדעות והעתידנים של עולמנו, ונזקפות לזכותו שנים רבות של ניבויים שקלעו אל המטרה. הוא תואר בוול סטריט ג'ורנל כגאון חסר מנוח, ורשת הטלוויזיה הציבורית האמריקנית בחרה בו כאחד מבין שישה עשר המהפכנים שיצרו את אמריקה.

ספרו החדש והמסקרן של ריי קורצווייל חוזה עתיד שבו טכנולוגיות המידע יתקדמו במהירות כזו, ולמרחק כזה, שהן יאפשרו לאנושות לחולל תמורות שעדיין איננו יכולים להעלות בדמיוננו.

ביל גייטס ספרו של ריי קורצווייל הוא ספר חובה לכל המתעניינים בעתיד המדע, בהשפעותיה החברתיות של הטכנולוגיה, ובעצם - בעתיד המין האנושי. ראג' רדי, מייסד ומנהל המכון לרובוטיקה באוניברסיטת קרנגי מלון; חתן פרס טיורינג.

ביקורות ועוד

"רעיון ה'סינגולריות' של קורצווייל (שהוקם מכון מחקר לשם קידומו) הוא שם לתהליכים האמורים לשנות מהותית את העולם (חלקם מבורכים, כמו מעבר לאנרגיה נקייה). שיאו יהיה הרגע שבו מכונות נבונות יבנו את עצמן וייקחו מבני האדם את השליטה על העולם. קורצווייל משער שהדבר יתרחש באזור שנת 2045..." - מקור ראשון, מאת: נדב ברמן שיפמן, אוקטובר 2015
"...ריי מציג בצורה מעניינת מאוד את ההתפתחויות העתידיות העלולות לשנות את צורת ואופי חיינו מהקצה אל הקצה. לזכותו ייאמר שהוא איננו חושש לעסוק בסכנות הטמונות בקידמה הזאת..."נוריתה, מאת: צבי שוץ, מאי 2013
"הסינגולאריות, כמו שהיא פופולארית, היא גם קונטרוברסלית. אך קורצוויל כל כך משוכנע בה שהוא יוצא מנקודת הנחה, שהדרך אל מחשבים בעלי יכולות לעבד פעולות בסך של 10 בחזקת 24 לשנה, או לשינוי המבנה האטומי של אבן, כמעט והסתיימה. המיזוג בין אדם ומכונה..." - Funder, מאת אלמוג עזר, מרץ 2013
ידיעות אחרונות, מאת: עפרי אילני, דצמבר 2012
שבוע הספר, מאת: גדי אדלהייט, נובמבר 2012
NRGמעריב, מאת: אלי אשד, דצמבר 2012
גליליאו, מאת: יבשם עזגד, דצמבר 2012
טיים אאוט, מאת: עודד כרמלי, אוקטובר 2012
כלכליסט, אוקטובר 2012