חודש הספר הגיע! עכשיו באתר מבצע 1+1 ומבצעים נוספים, מאות ספרים מעניינים מחכים לכם באזור המבצעים
1+1
>ים השודדים
מידע נוסף
מו"ל:
בשיתוף:
  • החברה ההיסטורית הישראלית
שנה:
2022
דאנאקוד:
45-211037
ISBN:
978-965-7790-82-3
עמודים:
362
שפה:
משקל:
600 גר'
כריכה:
רכה
סדרה:

ים השודדים

עבדות, תקשורת וסחר במערב הים התיכון בעת החדשה המוקדמת

תקציר

שוד ים – על ידי פיראטים מטעם עצמם ועל ידי קורסֵרים מטעם אחת המדינות – היה בגדר פעילות כלכלית, צבאית ודיפלומטית מרכזית סביב הים התיכון במשך כל התקופה שבין המאות החמש-עשרה לשמונה-עשרה. השודדים תקפו אוניות וערי נמל גם כדי לבזוז סחורות, אך בעיקר כדי לקחת בשבי בני אדם, גברים נשים וילדים, לשעבדם או להשיג כופר תמורתם. מאות אלפי אנשים חיו כעבדים, אם כחותרים באוניות של ספרד וצרפת, אם כעבדי בית ומשק או בבתי כלא מיוחדים (baños) בצפון אפריקה.

בספר ים השודדים: עבדות, תקשורת וסחר במערב הים התיכון בעת החדשה המוקדמת פורש דניאל הרשנזון עולם שלם של תקיפות המובילות לשבי ולעתים להמרות דת, גיוס כספים ומאמצי פדיון על ידי מתווכים בני דתות שונות ומסדרי נזירים נוצריים שהוקמו במיוחד למטרה זו, אינטרסים של מלכים ובני אצולה בחצי האי האיברי ושל שליטים בארצות המגרב, כללים לא-כתובים והסכמים לחילופי שבויים או לפדיונם, ומערך מורכב של חילופי מכתבים בין השבויים למשפחותיהם ולשלטונות. לאמיתו של דבר, שוד הים וכלכלת הפדיון, טוען הרשנזון, חיברו בין המרחב המוסלמי למרחב הנוצרי; הים התיכון כולו היה חוליה מקשרת ולא חיץ אטום בין העולמות. שעבודם של שבויי שוד הים היה דומה בהיקפו הן בצד הנוצרי הן בצד המוסלמי.

התמונה השלמה של שוד הים והשלכותיו במרחב הים-תיכוני (שלא זכתה עד כה לאותה תשומת לב מחקרית כמו סחר העבדים והפיראטיות באוקיינוס האטלנטי) מצטיירת כאן על  סמך מבחר גדול מאוד של תעודות ארכיוניות. עם זאת, מתוך המחקר הכללי מגיחים אף דיוקנאות של יחידים: פטימה, נערה אלג'יראית שנמכרה לעבדות ושימשה קלף מיקוח; חואן דה פראדו, נזיר פרנציסקני שהוצא להורג במרוקו והוכרז כמרטיר; אלווירה גרסיה, אלמנה ענייה המתחננת לשחרור בנה.

ביקורות ועוד

הארץ, הסדנה להיסטוריה חברתית "היו ימים בהם הים התיכון היה "ים השודדים", מאת: יונתן גלזר-איתן, מאי 2023
הפודקאסט של היסטוריה גדולה בקטנה, "הפיראטים של הים התיכון", שיחה עם ד"ר דניאל הרשנזון, דצמבר 2022
המעין, גיליון 244 [סג,ב], נתקבלו במערכת, ינואר 2023
"דניאל הרשנזון כתב ספר מרתק, שופע ידע וקולח, שאינו מיועד רק להיסטוריונים מקצועיים או לסטודנטים להיסטוריה אלא יכול להיקרא על ידי כל מי שמתעניין בהיסטוריה ובתקופה שבה מדובר, המאה ה-17" הארץ, תרבות וספרות, מאת: רות אלמוג, נובמבר 2022