ספר אלקטרוני במבצע
>כוונת התורה וכוונת הקורא בה
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2021
דאנאקוד:
45-006103
ISBN:
978-965-7790-15-1
עמודים:
453
שפה:

כוונת התורה וכוונת הקורא בה

פרקי התמודדות

מאת:
תקציר

הספר כוונת התורה וכוונת הקורא בה סוקר את דרכי ההתמודדות במסורת הפרשנות היהודית לדורותיה עם הקשיים הספרותיים והענייניים המתגלים בתורה על רקע האמונה במקורה האלוהי ובקדושתה.

"כל הבעיות מקורן בציפיות". קוראי התורה ומפרשיה לאורך הדורות הניחו, ורבים מוסיפים ומניחים כך גם כיום, כי התורה מופתית ומושלמת ונטולת פגמים. הם מצפים מהתורה לשקף אמות מידה מוסריות עליונות, על-זמניוֹת, ועקרונות תאולוגיים נכונים ונצחיים, ומובן להם כי כל הכתוב בה הוא אמת ונכון, מהותי, חשוב ומחושב. את תולדות העיסוק בתורה, מסוף ימי הבית השני ועד ימינו אנו, ניתן להציג כרצף בלתי פוסק של התמודדויות שאופק ציפיות ייחודי ולמעשה בלתי אפשרי זה כפה על הקוראים והפרשנים. אלו הם ניסיונות רבי הוד לקרב את התורה אל זמנם ומקומם של האוחזים בה ולהתאים את כוונתה לכוונתם.

ספר זה הוא ניסיון ראשון מסוגו לבחון את תולדות העיסוק הפרשני בתורה ממבט-על. במרכזו עיון בעשרות קטעי מפתח מחיבורים מסוף תקופת הבית השני, מקורות תלמודיים ומדרשיים, היגדים של חכמי ימי הביניים ופרקי הגות ומחקר של חכמים בני תקופת ההשכלה והזמן החדש. ממעוף הציפור, הפרטים המבחינים את הטקסטים אלו מאלו מיטשטשים ומאפשרים לעמוד ביתר קלות על קווי האחידות, אך גם על צמתים מרכזיים של שינוי והתפתחות המייחדים כל תקופה ותקופה.

זהו ספר יסוד לכל המתעניין בפניה המשתנים של פרשנות המקרא לאורך הדורות.

ביקורות ועוד

מקור ראשון - שבת, "איך מפרשים טקסט מושלם", מאת: נחם אילן, אוקטובר 2022
על מקרא, הוראה וחינוך מאת: לאה מזור, מאי 2022 "מדובר במחקר תאורטי מקורי, חשוב, מעמיק ורחב אופקים שמנוסח בלשון שהיא גם מדוייקת וגם יפה להפליא, מה שמעשיר את התובנות המחקריות בחוויה אסתטית.  מומלץ בחום!"
רדיו צפון 104.5FM, "זהר צפוני", גבי זהר משוחח עם ערן ויזל, אפריל 2022