>התנ"ך
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2019
דאנאקוד:
45-005958
ISBN:
978-965-7008-63-8
עמודים:
296
שפה:

התנ"ך

מהפכת אלוהים

תקציר

ספר התנ"ך הוא אבן הפינה של תרבות ישראל, תשתית לדתות המונותאיסטיות האחרות – הנצרות והאסלאם – ואחד היסודות האיתנים שעליהם מושתתת תרבות המערב. את הכוח המניע לראשית מעשה כתיבתו של ספר התנ"ך יש לבקש במהפכה המונותאיסטית, בבעיטה המהדהדת בעולם האלילי ובהמרתו באמונה באל אחד, בורא עולם ושליטו, שבחר בעם ישראל לעובדו ולשמור את מצוותיו.

ההתנתקות מן האלילות אינה המהפכה היחידה המקופלת בין דפי הספר. התנ"ך הוא ספר "מהפכת אלוהים", ונשמע בו הד קולן של מהפכות רבות. ספר זה מונה שש-עשרה מהפכות לפחות שחולל התנ"ך: יצירת הסיפורת, תיקון השבת, כינון האופוזיציה למוסד המלוכה, הקדשת עיר האלוהים, הדמוקרטיזציה של התפילה, הביקורת המוסרית בנבואה, התפוצה העצומה ומהפכות נוספות. כל אלה הרימו תרומתן לעיצובו של התנ"ך, ביצרו את גבולותיה של אסופת ספריו והיו לאבן שואבת למאמינים, לפרשנים, לקוראים וליוצרים מדור דור, בישראל ובעמים.


ביקורות ועוד

כאן ב, שניים בחג, רוני סומק משוחח עם יאיר זקוביץ, יוני 2021
מקור ראשון שבת, "תנ"ך עכשיו", מאת: יאיר שלג, פברואר 2021
מעריב המגזין, "טעמי מקרא", מאת: כרמית ספיר ויץ, פברואר 2021
הארץ - תרבות וספרות, "דמותו הלא-יציבה של אלוהים", מאת: חיים וייס, אפריל 2020
מקור ראשון, "ספרות שכולה פרשנית", מאת: דויד קופליוביץ', אפריל 2020
כאן, רשת ב' "מה שקורא" שירי לב ארי ריאיון עם פרופ' זקוביץ, פברואר 2020
כאן 11, "גאולה ולונדון", ראיון עם פרופ' יאיר זקוביץ, פברואר 2020
"'התנ״ך: מהפכת אלוהים' הוא סוג מיוחד של מבוא לאמונות והדעות שבמקרא. הוא מביא לקהל המשכיל ותאב הדעת, ולא רק לציבור החוקרים, את הקווים הגדולים של ספרות המקרא. לא תמצאו בספר מונחים מחקריים בשלל שפות, הערות שוליים ומפתחות מפותחים. זה ספר בהיר וזורם הכתוב בחן הזקוביצי המהולל, וכל כולו רצוף אהבה למקרא, לציונות ולעם ישראל." על מקרא, הוראה וחינוך, מאת: ד"ר לאה מזור, דצמבר 2019