>השלב האחרון
מידע נוסף
מו"ל:
בשיתוף:
  • עם עובד
שנה:
2008
דאנאקוד:
45-131104
ISBN:
978-965-493-323-0
עמודים:
440
שפה:
משקל:
700 גר'
כריכה:
רכה

השלב האחרון

מחקרי החסידות של גרשם שלום

תקציר

גרשם שלום (1982-1897) היה מענקי הרוח של התרבות היהודית המודרנית במאה העשרים ומגדולי החוקרים של מדעי היהדות בכלל ושל הקבלה, השבתאות, המיסטיקה ותורת הסוד היהודית בפרט. גם דור לאחר פטירתו לא חדלים מעיינות יצירתו הרבגונית לפכות. אישיותו ומפעלו ההגותי והמדעי פושטים צורה ולובשים צורה ומפרנסים עשרות ספרים ומחקרים בכל השפות.

שלום עסק לא מעט בחסידות ובעולמה, והשלב האחרון – הקרוי כך על שם המאמר הפותח את הקובץ – מכנס לראשונה את כל מאמריו בתחום זה. מנעד עיסוקם של מחקרי החסידות של שלום רחב ומגוון: החל בעולמו הרוחני של הבעש"ט ודמותו ההיסטורית, עבור בשאלת נטרולה של המשיחיות בחסידות וכלה בפולמוסו הידוע עם מרטין בובר. הגות, היסטוריה, ביבליוגרפיה, תעודות היסטוריות שזוכות לפירוש מקורי ומפתיע, ביקורות נוקבות של סופרים וספרים, חידושים ותובנות – כל אלה פילסו דרכים חדשות בהבנת החסידות, הם מלווים את מחקרה ועדיין לא נס לֵחם. כל המחקרים נדפסו מחדש וצורפו להם הערות רבות ונספחים הממקמים את המאמרים המקוריים בהקשר המיוחד של כתיבתם ומעשירים אותם מבחינה ביבליוגרפית.

ביקורות ועוד

"יש לשבח את עורכי הקובץ על שלא הסתפקו בריכוז המאמרים, בקביעת סדר הופעתם על פי ענייניהם ובניפוי השגיאות שנפלו בהם כשנדפסו לראשונה. בנוסף לכל אלה טרחו העורכים להוסיף לכל אחד מן המאמרים נספח הסוקר את התפתחות המחקר מאז שדברי שלום ראו אור ועד עצם היום הזה." הארץ מאת:עמנואל אטקס ספטמבר 2009
NRG מעריב מאת: תומר פרסיקו ינואר 2009