חודש הספר הגיע! עכשיו באתר מבצע 1+1 ומבצעים נוספים, מאות ספרים מעניינים מחכים לכם באזור המבצעים
ספר אלקטרוני במבצע
>תעלומת הקיבוץ
מידע נוסף
מו"ל:
שנה:
2022
דאנאקוד:
45-006131
ISBN:
978-965-7790-71-7
עמודים:
263
שפה:

תעלומת הקיבוץ

חברה שוויונית בעולם קפיטליסטי

תרגום:
תקציר

הקיבוץ הוא ניסוי חברתי חשוב בשוויון ובשיתוף, שמאתגר את התיאוריה הכלכלית המסורתית. בתעלומת הקיבוץ: חברה שוויונית בעולם קפיטליסטי חוקר רן אברמיצקי את הגורמים הכלכליים שמאחורי עלייתה ודעיכתה של התנועה הקיבוצית. המערכת הקיבוצית, שחייבה שיתוף שוויוני של כל חבריה בהכנסות ובמשאבים, יצרה תמריצים להשתמטות מנשיאה בנטל או לעזיבת חברי הקיבוץ המשכילים והמיומנים ביותר אל העיר. ובכל זאת, במשך רוב המאה העשרים רבים מהקיבוצים שגשגו, וחיי הקיבוץ נתפסו כאידיליים בעיני החברים עצמם והעולם שמחוץ לקיבוצים גם יחד. 

אברמיצקי שוזר את סיפור התנסותם האישית של בני משפחתו כחברי קיבוץ עם נתונים כלכליים והיסטוריים רחבי יריעה, ושופך אור על האידיאליזם ועל הנסיבות ההיסטוריות שעזרו לקיבוצים לשרוד בניגוד לתיאוריה הכלכלית המנבאת ששוויון ממריץ להשתמטות ולעזיבה. הוא מראה כיצד הצליחו הקיבוצים להתמודד עם אתגרי החיים ולשרוד בעולם קפיטליסטי, ומעריך את הצלחתם של קיבוצים שונים בשמירה על שוויון כלכלי. הלקחים מהניסוי החברתי המיוחד במינו הקרוי קיבוץ משתרעים הרחק מעבר לשעריו, ויכולים לשמש מדריך לחברות ששואפות לנהל חיים של שוויון כלכלי וחברתי. המחבר מסביר מה אפשר ללמוד מהקיבוצים על יצירת חברה שוויונית יותר, ומהם התנאים הנדרשים כדי שחברה כזאת תשגשג.

"ספר כתוב להפליא, המפיח חיים בתורת הכלכלה דרך העדשה של ניסוי חברתי מיוחד במינו בחיים קומונליים. המחבר מלמד אותנו איך מעצבים תמריצים כלכליים ואֲמנות חברתיות את החברה האנושית. מומלץ בחום גם לבקיאים בכלכלה וגם למבקשים מבוא מרענן לתחום זה" (ראג' צ'טי, אוניברסיטת הרווארד).

ביקורות ועוד

אקולוגיה וסביבה 13(4), "תעלומת הקיבוץ ואתגר הקיימות", מאת: אריה ונגר, פברואר 2023
הארץ, "מה הקיבוצים יכולים ללמד אותנו על יצירת חברה שוויונית", מאת נתנאל בן פורת, אוקטובר 2022
"הספר בהחלט מעניין ושווה קריאה. הוא מספק נקודת מבט מעניינת של ילד עירוני שמבקר בקיבוץ וממשיך לשמור על קשרים עם הקיבוץ ככלכלן בוגר, ומנתח את הקיבוץ בביקורתיות של כלכלן אבל עם הרבה סימפטיה."News1, מחלקה ראשונה, מאת: עומר מואב, אוקטובר 2022
"על מערכות התמריצים שחברי הקיבוץ יצרו כדי למנוע את בריחת המוחות ואת בעיית הטרמפיסט, על מדוע קיבוצניקים לא למדו משפטים אלא אגרונומיה, ועל הירידה בתמיכה בשוויון לאחר ההפרטה."פודקאסט הרס יצירתי, פרק 27, אוגוסט 2022
פודקאסט הצוללת של גלובס, "מה מושך את הקיבוצניקים ימינה?", אוגוסט 2022
מגזין גלובס, "מה מושך את הקיבוצניקים ימינה?", מאת: אורי פסובסקי, אוגוסט 2022

ספר אלקטרוני במבצע
$33 $15
הוספה לסל